Lipka

Lipka (eesti keeles: pärnapuu) – Eesti pidu Permi krais, Novopetrovkas

Novopetrovka on küla Oktjabrski rajoonis Permi krais, kus 2010. aasta rahvaloenduse järgi elas 127 inimest.

Küla asutati 1985. aastal sinna asunud eestlaste poolt. Kuna enamus rännanuid olid hiidlased, siis pandi alevikule nimeks Dago. Küla arengust ja selle ümbernimetamisest Novopetrovkaks saab pikemalt lugeda Aleksandr Tšernõhhi raamatust „Eestlased Permi krais: ajaloolised ja etnograafilised kirjeldused”.

0_1d94bc_bc6e3ef2_orig

6. juuli hilisõhtul peetakse Novopetrovkas suurt pidu nimega LIPKA.
Legendi järgi räägitakse, et ammustel aegadel kui merel tormas, panid Hiiu naised rannikul põlema vana pärna. Isetehtud majaks pidi merele jäänud kalurid koju juhatama.

Tänaseks on see traditsioon koos hiidlastega rännanud “Dago saarele”, mida ei ümbritse meri, vaid paljurahvuseline Oktjabrski rajoon. Ning seda hoitakse elus koos jaanipäeva pidustustega (Vana kalendri tõttu on see lükkunud 6. juulile).
Kesksuvisele Lipka peole tullakse puhanuna ning rõõmsana. Üks esimestest rituaalidest on mõõduvõtt vikatiga heinoteos. Hinnatakse kiirust, kvaliteeti ja heinakubu kõrgust.

0_1d94c1_8a322470_orig

Sellele järgneb vihtate meisterdamine ning nende müümine läbi enampakkumise kohaletulnutele. Lapsed punuvad veel lillepärgi ning mehed süütavad lõkked. Usutakse, et üle lõkke hüppamine toob raha, armastust ja õnne.

0_1d94c4_5e622dc2_orig

Süüdatakse ka suur pärnapuu, mis on umbes 6-7 meetri kõrgune. Puu on eelnevate päevade jooksul külameeste poolt seest õõnsaks tehtud, et see saaks põleda kui kõrge majakas. Kui puu põleb hästi, tõotab see head ja edukat aastat.

0_1d94da_dde4ba61_orig

Fotod: Natalia Klyaksina Aksenteva, http://klyaksina.livejournal.com/1146042.html